Legislative Issues Committees

Administrative Committees

Criminal Justice

Address issues relating to homeland security and the following House Standing Committee: Corrections, Criminal Jurisprudence and Law Enforcement and the Senate Standing Committee of Criminal Justice.

Chair - Bill T. Bailey

District - Tarrant County
Vice Chair - Danny Volcik Heart of TX
Secretary -
Members
Dolan Brinson - West Central
Stephen A. Coycault - Harris County
Joe C. Dale - Texoma
James E. (Jim) Hitt - North Central
Dona Nussbaum - South Plains
Charlotte Parks - East TX
Robert C. Smith - North Central
Johnny Waldrip - North Central


Education

Public School finance; continuing education opportunities for senior citizens; bi-lingual education opportunities for the elderly minorities, and others.

Chair - Trini Garza

District - Dallas County
Vice Chair - Hugo R Munoz Lower Rio
Secretary - M. Dolores Garcia South Plains
Members
Nancy Byler - West Central
Bobette Doerrie - Panhandle
Sherry Hubbard - Concho Valley
James T (Ted) Hubert, Jr. - Central Texas
C. Christine Johnson - Bexar County
Willie E. Parker - Deep East TX
Jerry R. Tyson - Bexar County


Health & Human Resources

Protect Medicaid and Medicare benefits to senior citizens; be an advocate for nursing home reforms, alternatives to institutionalization, training for nurses aides, greater incentives for in-home care, improved medical care for the indigent elderly, other issues relating to improved health care for the elderly and other issues.

Chair - Sue S. Wilson

District - Capital
Vice Chair - Paul Stempko Capital
Secretary - Ahia Shabaaz Bexar County
Members
Debra Anderson - Houston-Galveston
Barbara Aydlett - Heart of TX
Jeanine Blankenship - Harris County
Alicia DeJong-Davis - Rio Grande
Mamie H. Ewing - Harris County
Sharon LaCoste - Houston-Galveston
Leopold C. (Polo) LaCoste, Sr. - Houston-Galveston
Jene Liaci - Bexar County
Myron Meier - Central Texas
Jetta Roberts - Rio Grande
Betty Lee Streckfuss - Harris County
Rose Timmer - Lower Rio


Human Services

Increased funding for expanding community service programs, including transportation for rural and urban areas; funding for respite care; expanded Senior Center programs, and others that involve the physical aspects of elder care.

Chair - Mary Pat Smith

District - Capital
Vice Chair - Alan Abraham Panhandle
Secretary - Frances Garcia Morrow Coastal Bend
Members
Sylvia Benenson - Dallas County
Betty Jo Brown - Harris County
Doris Griffin - Bexar County
Linda Hesse - South Plains
Susan Merrick - Capital
Lynda Mitchell - Heart of TX
Mark M. Walsh - Coastal Bend
Peggy Wildman - Dallas County


Insurance

To identify insurance needs and research possible solutions that address insurance matters, especially as they affect seniors.

Chair - Richard Garnett

District - Tarrant County
Vice Chair - Michael Camp East TX
Secretary - Charlotte Parks East TX
Members
Mary Nixon - South East


Retirement & Aging

Supporting the Aging Texas Well program, prepares resolutions for the protection and well being of Texas seniors on issues that relate to housing, employment, medical care, taxes, licenses, fees and other issues concerning with the health, retirement programs, property and other assets of retired and all aged Texans.

Chair - Don Murphy

District - Central Texas
Vice Chair -
Secretary - Jane Blay South Plains
Members
Irene Andrews - Deep East TX
Joann Blackmon - South Plains
Ruth Bowling - Dallas County
Gerardo "Tito" Camacho - Rio Grande
Albert B. Campbell - Brazos Valley
William Carey - Texoma
Elgin G. Davis - Deep East TX
Nancy O. Hardin - Bexar County
Russ Johnson - Deep East TX
Barbara Lampert - West Central
Linda Timmerman - Heart of TX
Elsie Whiteside - East TX


Rural-Urban

Resolutions that reflect the needs of aging Texans we serve in the rural - urban Texas communities, about issues which are unique to the rural – urban community.

Chair - Ken Arterbury

District - Texoma
Vice Chair - Scott Christensen Brazos Valley
Secretary -
Members
Tom Hesse - South Plains
Betty C. Hooey - Dallas County
Gerald Johnson - Rio Grande
Don Lively - Brazos Valley
Brigitte R. Rogers - Concho Valley
Grady Wilkinson - Panhandle


State Affairs

Align the duties and responsibilities with the Texas House of Representatives State Affairs Committee and Defense & Veterans' Affairs Committee while adjusting any conflicts with issues assigned to other LIC committees.

Chair - Irma Cauley

District - Brazos Valley
Vice Chair - Carolyn Dorsey Coastal Bend
Secretary - Mari Okabayashi Harris County
Members
Paula O. Johnson - Capital
John L. Johnson - Dallas County
H. Richard McGhee - Central Texas
Linda H. Parrish - Capital
Michael A. Sandoval - Capital
Michael A. Sandoval - Capital
Rod Tyler - Texoma


Utilities & Natural Resources

Consider all agricultural, environmental, natural resources and utilities issues.

Chair - Louise Butler

District - Lower Rio
Vice Chair - Ruben Saenz Coastal Bend
Secretary - Pat J. Porter Permian Basin
Members
Robert "Capt Bob" Bratcher - Harris County
Mary Jo Collins - South Plains
Jerome Doerrie - Panhandle
Wayne Merrill - Concho Valley
Carol Peters - Capital
Rose Mary Valladolid - Rio Grande


Communications

The prime responsibility of this committee is the preparation, printing, and distribution of journals, Bylaws, Manuals, and Handbooks. The Committee shall prepare statewide media releases for the Speaker’s approval. This Committee shall file copies of the District news releases of each respective District TSHL member. The Editor of the TSHL Newsletter shall be appointed by the Speaker.

Chair - Sherry Hubbard

District - Concho Valley
Vice Chair -
Secretary - Frances Garcia Morrow Coastal Bend
Members
Jane Blay - South Plains
Albert B. Campbell - Brazos Valley
Stephen A. Coycault - Harris County
Elgin G. Davis - Deep East TX
Trini Garza - Dallas County
Gerald Johnson - Rio Grande
Sharon LaCoste - Houston-Galveston
Barbara Lampert - West Central
H. Richard McGhee - Central Texas
Susan Merrick - Capital
Carol Peters - Capital
Robert C. Smith - North Central
Paul Stempko - Capital
Rod Tyler - Texoma
Peggy Wildman - Dallas County


Election & Credentials

Responsible for monitoring the election of TSHL members statewide; verify that Area Election Steering Committees are formed before election date; conduct TSHL officer elections, monitor committee elections; conduct election of resolution priorities.

Chair - Barbara Aydlett

District - Heart of TX
Vice Chair - Leopold C. (Polo) LaCoste, Sr. Houston-Galveston
Secretary - Irma Cauley Brazos Valley
Members
Alan Abraham - Panhandle
Sylvia Benenson - Dallas County
Jeanine Blankenship - Harris County
Nancy Byler - West Central
Mary Jo Collins - South Plains
Mamie H. Ewing - Harris County
M. Dolores Garcia - South Plains
Nancy O. Hardin - Bexar County
Paula O. Johnson - Capital
C. Christine Johnson - Bexar County
Jene Liaci - Bexar County
Myron Meier - Central Texas
Hugo R Munoz - Lower Rio
Mary Nixon - South East
Linda H. Parrish - Capital
Brigitte R. Rogers - Concho Valley
Rose Mary Valladolid - Rio Grande
Mark M. Walsh - Coastal Bend


Finance

Responsible for the fiscal matters of the TSHL All decisions affecting the fiscal responsibilities of the TSHL shall be in accord with the Memorandum of Understanding with the TSHL Foundation. The formation of the budget shall be the prime responsibility of this committee. All fund raising activities shall be approved by this committee. This committee shall have full responsibility for the Silver Directory.

Chair - Wayne Merrill

District - Concho Valley
Vice Chair - Don Murphy Central Texas
Secretary -
Members
Bill T. Bailey - Tarrant County
Joann Blackmon - South Plains
Dolan Brinson - West Central
Louise Butler - Lower Rio
William Carey - Texoma
Scott Christensen - Brazos Valley
Tom Hesse - South Plains
Linda Hesse - South Plains
John L. Johnson - Dallas County
Dona Nussbaum - South Plains
Mari Okabayashi - Harris County
Willie E. Parker - Deep East TX
Pat J. Porter - Permian Basin
Jetta Roberts - Rio Grande
Ruben Saenz - Coastal Bend
Jerry R. Tyson - Bexar County
Danny Volcik - Heart of TX
Grady Wilkinson - Panhandle


Legislative Action

The primary responsibility of the Legislative Action Committee shall be to present to the Texas Legislature and the Governor the prioritized resolutions adopted by the TSHL in the TSHL Legislative Session, and then pursuing those resolutions through the legislative process.

Chair - Linda H. Parrish

District - Capital
Vice Chair - Paul Stempko Capital
Secretary - Sue S. Wilson Capital
Members
Ken Arterbury - Texoma
Bill T. Bailey - Tarrant County
Louise Butler - Lower Rio
Irma Cauley - Brazos Valley
Richard Garnett - Tarrant County
Trini Garza - Dallas County
Don Murphy - Central Texas
Mary Pat Smith - Capital


Operations

The Operations Committee shall formulate plans and detailed logistics of all TSHL General Sessions.

Chair - James T (Ted) Hubert, Jr.

District - Central Texas
Vice Chair - James E. (Jim) Hitt North Central
Secretary - Rose Timmer Lower Rio
Members
Debra Anderson - Houston-Galveston
Irene Andrews - Deep East TX
Ken Arterbury - Texoma
Laura Borchardt - South Plains
Ruth Bowling - Dallas County
Robert "Capt Bob" Bratcher - Harris County
Betty Jo Brown - Harris County
Gerardo "Tito" Camacho - Rio Grande
Michael Camp - East TX
Joe C. Dale - Texoma
Alicia DeJong-Davis - Rio Grande
Jerome Doerrie - Panhandle
Carolyn Dorsey - Coastal Bend
Richard Garnett - Tarrant County
Betty C. Hooey - Dallas County
Russ Johnson - Deep East TX
Don Lively - Brazos Valley
Lynda Mitchell - Heart of TX
Charlotte Parks - East TX
Michael A. Sandoval - Capital
Michael A. Sandoval - Capital
Ahia Shabaaz - Bexar County
Mary Pat Smith - Capital
Betty Lee Streckfuss - Harris County
Linda Timmerman - Heart of TX
Johnny Waldrip - North Central
Elsie Whiteside - East TX
Sue S. Wilson - Capital